5 Kasım 2012 Pazartesi

KARIŞIK TURŞUNasreddin Hoca büyük bir mütefekkir, büyük bir düşünürdür. Onun bu yönü her cihette dikkate alınmalıdır. Halk dilinde Hoca'nın nüktedanlığı, hikâyelerine gülünmesi çoğunlukla aldığı bedduaya bağlanır. Konu ile çok farklı rivayetler vardır. En ilginçlerinden biri şöyledir.

Bir rivayete göre Hallac-ı Mansur, Seyyid Nesimî ile Nasreddin Hoca arkadaşlık etmekte imişler. Bu üç kişi manevi eğitim almak, ruh ve düşünce dünyalarını zenginleştirmek için bir Şeyhin öğrencisi olmuşlar. Şeyhin bir koyunu varmış. Şeyh Efendi keser, pişirir ve afiyetle hep birlikte yerlermiş. Şeyh tekrar hayvan kemiklerini toplar, yan yana getirir ve Allah'dan niyazda bulunur bulunmaz Allah'ın hikmeti gereği koyun dirilirmiş.

Bir gün Hallac-ı Mansur ile Nesimî, Şeyhin bulunmadığı bir sırada koyunu kesmeye karar vermişler. Biz de şeyhimiz gibi dua ederiz, canlanır, demişler. Mansur hayvanı kesip çengele asmış. Nesimî'de derisini yüzmüş. Nasreddin Hoca ise bu işlere hiç karışmamış, fakat arkadaşlarının hareketlerine gülmüş.


Koyunu pişirip güzelce yemişler, akabinde de şeyhlerinin yaptığı gibi kemikleri bir araya toplayıp, dört başı mamur bir dua da bulunmuşlar. Fakat gelin görün ki, hayvan bir türlü dirilmemiş. Bu sırada Şeyh gelmiş, işi anlamış, fena halde canı sıkılmış. Hayvanı kim kesti, diye sormuş. Mansur ben kestim, astım deyince, dilerim Allah'dan sen de asılasın diye bedduada bulunmuş. 


Ve tekrar sormuş, kim yüzdü, demiş. Nesîmî, ben yüzdüm deyince Şeyh, sende yüzüleceksin, demiş! Sıra Hoca'ya gelmiş. Rahmetullahi Aleyh ben bir şey yapmadım, sadece bunlara güldüm deyince Şeyh, öyle ise sana da insanlar kıyamete kadar gülsünler duasını etmiş. Tabii keşke etmeseymiş. Hallac-ı Mansur asılmış, Nesimî de öldürülüp derisi yüzülmüş. Hoca'ya gelince, fıkraları anlatılıp anlatılıp hep gülünmüş, hâlâ da gülünmektedir.
Yine de siz siz olun hocaların bedduasını almaktan kaçının.


Fahri Güven  yazıları
20/12/2009
 ............................................................................................................................................


GÜNAYDIN:)))
Gününüz aydın olsun. Sıcacık Antalyamdan merhaba. Nasılsınız?
Bu gün Nasrettin Hocayla başladık. Galiba, Hocamız rahmet istedi bizden. Sabah böyle bir hisle uyandım ve okuduğum bu kıssa ile başlamak istedim:)

Nasrettin Hoca Sivrihisar'ın Hortu yöresinde doğdu, Akşehir'de öldü.Nasreddin Hoca, insanlara doğru yolu gösteren, iyilikleri bildiren, doğruya sevk eden ve kötülüklerden sakındıran bir veli idi. Bu işi yaparken tabiatı icabı kendisine has bir yol tutmuştur. Böylece hakkın anlatılması ve cemiyetteki bozuk yönlerin düzeltilmesi için, meseleyi halkın anlayacağı bir dil ve üslub ile, gayet manidar latifeler halinde kısa ve öz olarak dile getirmiştir.

Ayrıca, Nasrettin Hoca´nın efsanevi bir kişi değil, on üçüncü asırda Anadolu Selçukluları zamanında yaşamış salih bir müslüman olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çünkü onun nükteleri, bir insanın başından geçen gülünç hadiselerin ifadesi değil, görünüşte güldürücü aslında ince hikmetleri dile getiren, düşündürücü latifelerdir.  

1208-1284 seneleri arasında yaşadı. Nasreddin Hoca fıkraları, batı dillerine de çevrilmiş ve bu dillerde Hoca hakkında mühim neşriyat yapılmıştır. Bunlar arasında Pierre Mille´in Nasreddin et son epouse adlı kitabı, Edmonde Savussey´in La Litterature Populaire Turque adlı eserindeki Nasreddin Hoca bölümü, Jean Paul Carnier´in Nasreddin Hoca et ses Histoires Turques adlı eserleri zikretmek yerinde olur.

Evet canlarım yoğun geçen hafta sonunun ardından burdayım. Bol, bol misafir ağırladım lezzetli kaseniz hiç çıkmadı mutfaktan yaptı ikram etti. Bu gün sizlerle karışık turşu paylaşacağım.Lahanalar çıktı ben aldım ve  turşumu kurdum.Sizlerde acele edin mevsim biberleri bitmeden turşunuzu kurun.Bu lezzetli turşumdan misafirleri mede yemekte ikram ettim. Hemen olan, lezzet fışkıran bir lezzet.

 

Haydi beyler bayanlar.
Pamuk eller mutfağa:)

MALZEMELER
 4 Kilo beyaz lahana
 500 Gr. havuç
 400 Gr. yeşil biber
 300 Gr. kırmızı biber
 1 Su bardağı biberiye turşusu
 6 Su bardağı üzüm sirkesi
 1 Su bardağından iki parmak eksik iri tuz
 1 Çay bardağı kuru nohut
 2 Kaşık limon tuzu ( yemek yediğimiz kaşık)
 1 Baş soyulmuş sarımsak
 Turşunun üzerine kaynamış soğumuş aldığı kadar su( dikkat ılık değil )
 10 Kiloluk şişe veya beşer kiloluk iki şişe
 Not: Ölçüler klasik paşabahçe bardağı

 YAPILIŞI
 1) Bütün doğranacak malzemeleri yıkayalım. Lahanayı normal büyüklükte doğrayıp siniye koyalım. Sırası ile biberleri çekirdeklerini ayıklayıp doğrayalım. Havuçların dışını  kazıyıp halka doğrayalım.

2) Bütün doğrananları  sinide üzerine nohudu, biberiye turşusunu, sarımsağı koyup harmanlayalım şişemize koyalım. Şimdi sirkesini ve üzeri biraz eksik kalacak kadar suyunu ekliyelim. Çünkü biraz malzeme artıyor oda şundan turşunuz 5 saat sonra eksilecek . Şişeniz üzeri boş kalacak, kalanı koyun. Tamamdır.:)))

Not: Yeteri kadar su kaynayınca tuzunu koyalım karıştıralım soğusun ve turşuya ekliyelim:)

 3) 3  gün sonra turşumuz hazır olmaya başlar, sabredemeyenler yemeye başlaya bilir. Ya çok serin yerde, yada muhakkak dolaba koyun. Çünki lahana narin yapıya sahiptir:)

Önemli bir püf: Şimdiki sebzelerde hormon çok, onun için turşuyu kurdum deyip bir köşeye koymayın.  Gidin gelin bakın olunca hemen dolaba koyun. Turşunuzu eritip köpürtmeyin. Birde tuzunu iyi ayarlayın:)))

Not: Ben bu karışık turşuyu lahana, havuç, yeşil ve kırmızı biber ile kurdum daha çeşitlendirilebilir. Ama renk kalitesini yakalamak isteyenler için söylüyorum çok karıştırınca turşunuzu karartabilirsiniz.

Mesela: Turşunuzun içine salatalık,kelek, fasulye v.s.eklerseniz turşunuzun rengi kara olacak.
Onları ayrı kursanız daha iyi olur.

Not: Gözünüze çok gibi görünse de, dostlarla çabucak yenen lezzet. Senelerdir tecrübe ile sabit:)))

Daha kurmadı iseniz, altın sarısı  Biber turşusu için tık tık:)))

 

 AFİYET OLSUN.
HAYIRLI HAFTALAR:)))
68 yorum:

ahestebeste dedi ki...

Merhaba canım.Ellerin dert görmesin, sofraların bereketli, ağız tadın daim olsun.
Güzel bir hafta dilerim, sevgilerimle.

Miskokulu Lezzetler dedi ki...

Renklerin güzelliğine bayıldım ellerinize sağlık turşu konusunda başarılı olamadım hiç çabuk bozuldular o yüzden biraz temkinliyim ellerinize sağlık sevgiler..

Öğretmenin Mutfağı dedi ki...

Ellerine sağlık mis mis bayılırım. Dediğin gibi sevgiyle ve dostlukla çok çabuk bitiyor. Ben yenmez diye az yapmıştım bitti bile. Sevgiyle kal

TALA (BIRAKTIĞIM İZLER) dedi ki...

Ablacım inşallah iyisindir. Selamlarımı iletiyorum öncelikle.

Ardından bu postu okuyan herkese sesleniyorum. Gönül rahatlığıyla birebir yapabilirsiniz ben lezzetine baktım Ayşe ablamın turşularının harikaydı.
Ellerin dert görmesin bol misafirli günler inşallah. Sağlıcakla kal ablacım.

Nilhan - Küçük Mucizem dedi ki...

ağzım sulandı. ellerinize sağlık

Adsız dedi ki...

EN SEVDİĞİMM KARIŞIK TURŞU OY OY AZIMIN SULARI AKTI :) ELLERİNİZE SAĞLIK

Grace Happy dedi ki...

okadar guzel kı nasıl canım cektı anlatamam

bülbülünyeri dedi ki...

Canım,
ellerine sağlık. Nefis görünüyor. Bayılırım lahana turşusuna. Missler gibi.
Sevgiyle kal.

bülbülünyeri dedi ki...

Canım,
ellerine sağlık. Nefis görünüyor. Bayılırım lahana turşusuna. Missler gibi.
Sevgiyle kal.

Gurme Şirine dedi ki...

çok güzel görünüyor...
rengarenk...
ellerine sağlık ablam...

Özgür Tatlar dedi ki...

hic hayir demem.ellerine saglik.

Hayat Mutfakta Guzel dedi ki...

çok çok süper olmuş, kütür kütür, ellerine sağlık...

Tarif Diyarı dedi ki...

Ellerine sağlık ablam pazardan lahana almıştım kesin denerim:)çok sevilir bizim evde turşu.Sizlere afiyet şeker olsun

HANDE CİGER dedi ki...

Ben zaten turşuya dayanamam hemen ağzım sulanır ama gerçekten renkler ve diri diri bir turşu gözüküyor.Ellerine sağlık.....

bir kase lezzet dedi ki...


Hoş geldiniz.
Turşuyu sevmeyen varmı canlarım.
Bol muhabbetli haftalar dilerim.
Ellerinize sağlık:)))

Tombul Tarifler dedi ki...

ibretlik bir hikaye idi. sonunu okuyanca kanım dondu sanki. bir de söylemeden edemeyeceğim sıcacık antalya deyince senin yerinde olmak için neler vermezdim. biz buralarda kuru ankaradayız. turşuyu unuttum sanma sakın. ben her türlü turşuyu severim. eline sağlık arkadaşım

birtutamkekik dedi ki...

ablacım,öncelikle affına sığınıyorum.:(
uğrayamıyorum bu ara kimseciklere..:(
kayınpederim ameliyat oldu ve bizde kalıyor.
gelen giden ew bi hayli yoğun..
ilk bulduğum fırsatı,bu güzellikleri tatmak için ayırmak istiyoruummm..:)
ellerine sağlıkk..

özledim seni..
öpüyorum ablacım..
muhabbetle..

iğne oyalarım ve hobilerim dedi ki...

ellerine sağlık canım banada beklerim sevgiler

bahar006 dedi ki...

Aşkolsun Ayşecim ya, Nedeseme yorum bırakmışsın hem de benim yayınladığım kapı süsüne:)) Pes yani, nedesemin bizim kızlarla ortak blogumuz olduğunu bilmiyordum deme bana:)) Şaşırdım ki hem de nasıl:)) Nedesem olarak pek izlemiyoruz ama bireysel olarak takipteyiz canım, sevgiler:))

VuslaT dedi ki...

aYŞE'M harika bir turşu ellerine sağlık. Kuru fasulyemin yanına bir tabak aldım kaçtım. Banım benim Nasrettin Hocayı bende çok severim. Kaliteli gülmeceleri nesillerden nesillere geçirilmeli..

Sevgilerimle canım benim..

bahar006 dedi ki...

Kuzum ne affı aşkolsun, o kadar bloga yorum bırakınca benim de başım dönüyo bazen, ben sana şimdi ordan cevap yazarım, öptüm çok:)

X madame dedi ki...

ağzım sulandı turşuya bayılırım ama ne yazıkki kurma konusunda çok beceriksizim yinede inatla kuruyorum bakalım belki bu sefer olur diye :)

Didem Özkan dedi ki...

Tanıştığıma bende çok mutlu oldum :)
Bloguma yaptığınız ziyaret sayesinde neffis bir blog ve sahibesi tanımış oldum :) Ne kadar güzel herşey..
Turşu harika görünüyor, ellerinize sağlık.. Çokta severim :)
Sevgiler.

Beyaz Hanımeli dedi ki...

Tatlı hamarat Ayşe'm, ne de güzel görünüyorlar. Renklere bayıldım. Ellerine sağlık canım benim, şifa olsun. Sevgiler kucak dolusu.

yasemin uzunoğlu dedi ki...

ayşe hanım sizde antalyadaymışsınız hemen takibe aldım sizi yemekleriniz harika gözüküyor bende rejimdeyim uzaktan uzaktan bakarım artık :)

Mutfak dili dedi ki...

Oh oh yanin apatates puresi kizin cani lezzeti..
Eline saglik olsun.. Afiyetle tuketin kisin..
Ben yapsam kisa da kalmazdi..:)

feray dedi ki...

Ayşecim ellerine sağlık harika görünüyor turşun. Sağlıkla yersiniz inşallah..Öpüyorum canım..

Vanilins dedi ki...

Çok güzel olduklarına eminim..Kütür kütür görünüyor afiyetle tüketin..Arzu ederseniz bana da beklerim..Sevgiler..

kardelen sezgin dedi ki...

karışık turşu hiç denemedim salatalık,biber ,fasulye yaptım ama lahanalı yapmadım aklımıza düşürdün canım belki yaparız.eline sağlık.Nasrettin hocayıda çok severim,bizim yöremize yakındır

nazlı dedi ki...

Oyooooooy renk mükemmel maşalla.
Ellerine sağlık.
Nasrettin hoca kıssaları her zaman ders verici.
Teşekkürler.

kamile dedi ki...

Yemeklerin yanında muhteşem lezzet.
Ellerine sağlık.

nazlı dedi ki...

Oyooooooy renk mükemmel maşalla.
Ellerine sağlık.
Nasrettin hoca kıssaları her zaman ders verici.
Teşekkürler.

Şeker Tadında dedi ki...

of of olsada şimdi yesek :)

kıvırcık bayan/Fatoş dedi ki...

Biz ailecek bayılırız turşuya..Ellerine sağlık

bubizimdünyamız dedi ki...

Canım benim ellerine sağlık bende turşu yapmak istiyordum senin tarif tam bana göre oldu :)))bende yapıçam hemen

nohuts dedi ki...

Beyaz lahana turşusu özellikle beni kendine çekti... Sağlık dolu, mutlu huzurlu sofralarda sevdikleriniz ile birlikte tüketin inşAllah...

fadinin sanati dedi ki...

canım ellerine saglık, turşuyu bizde çok severiz bende kurdum ilk defa bakalım nasıl olacak...sevgiler...

Dönence dedi ki...

benim turşuyla pek aram yok ama hikaye maddi-manevi doyurdu beni..

ANTPASTA Antalya Butik Pasta ve Kurabiye dedi ki...

Ayşe ablaaammm çok güzel görünüyor ağzım sulandı bende gelecem akşam yemeğine bi turşu yeter valla

anne eli gibi dedi ki...

çok severim,ellerine sağlık canım...

ihlamurcum dedi ki...

Doğru mutfağa,evde ne varsa turşu kurmaya.Eline sağlık, Ayşe'cim.

Hayat Cafe Tarifleri dedi ki...

Allah rahmet eylesin..
Canım benim,yarın kuru fasülye var bizde,bir tabak turşundan uzanıpta alıversem ne iyi olurdu..
Ellerine sağlık.

Derya Sezgin dedi ki...

Kuzum benim o nasıl güzel bir turşudur ellerine,emeğine sağlık aldım kaçıyorum öptüm kuzumu. Çekilişte bol şanslar:)))

MAZES dedi ki...

bu sene azacık hep turşu yapıyorum(geçen sene yapamadım,hala eksik gibi geliyoru),seninki süper olmuş,ellerine sağılık canım benim,afiyet olsun.

bir kase lezzet dedi ki...

Hayırlı sabahlar günaydın hepimize:)))
Yapın canlarım benide çağırın lezzetli kaseniz hemen gelir.
Ellerinize sağlık.
Kucak dolusu sevgiler.

berrin dedi ki...

Mütiş renkler çok güzel.
Kıssadan hisse alındı.

Nursevin Sönmez dedi ki...

Turşuyu çok severim. Ama dokunuyor bana. GEL BENİ YEEE DİYE BAĞIRDI adeta. aNNEMİN YAPTIĞI GİBİ TERTEMİZ BERRAK BİR RENKDE OLMUŞ. ELLERİNİZE SAĞLIK BİNLERCE KEZ.

Dilek Afiyon Avci dedi ki...

Ellerine sağlık ablacığım... bu güzel turşuların tadına ben de bakmış biri olarak herkese öneririm :))
Sevgiyle öpüyoruz oğlum ve ben :)

lila dedi ki...

Lahana ve domates turşusu favorimdir ama hiç olmuyor benim yaptıklarım hep köpük köpük oluyor ve yumusuyor. Denenekten vazgeçtim. Şimdi arada hazır alıyorum. Ellerine saglık. Turşun çok güzel görünüyor. Sevgiler

Derya Sezgin dedi ki...

Kuzum yemek gurmesinin bannerini sayfana eklermisin sayfanda olmadığını görmüş çekiliş bitince kaldırırsın öptüm kocaman...

deeptone dedi ki...

heeeey ilk hikaye çok güzel ama yaaaa. hiç duymamıştım.

yurşu da hiç yapmamıştım zor değilmiş ama ya.
:)

Yüreğimin İklimi dedi ki...

bizim turşuları daha açmadık biz:))
Dilekten bana gelmişsin bende sana geldim. Antalyalısın bende yarı oralıyım:)))
sevgiler

YareN dedi ki...

Kadınlar

Kadınlar Kulübü

Zayıflama

Zayıflama Kulübü

Dostbahcesindenlezzetler dedi ki...

Ellerinize saglik, yakin olsa idik, mutlaka tabagimla kapinizi calmistim.
Afiyetle yiyin..

bir kase lezzet dedi ki...


Hoş geldiniz canlarım
Teşekkür ederim.
Harikasınız sizlerle olmak
MUHTEŞEM:)))

Derya Sezgin dedi ki...

Kuzuların bidenesi yakışmış değilmi
servis tabağıma cezeryeler:)))Öptüm
seni kocaman kocaman...
Sponsoru gördüm:)))

İlknur Şenel dedi ki...

canım iyi ki gelmişim,tam turşu yapma hazırlığındaydım, bu sefer birebir senin tarifine göre yapacağım.Nefis görünüyor.Ağzımın suyu aktı Ellerine sağlık sevgiler...

ikitanemvebiz dedi ki...

ellerine sağlık çok güzel görünüyor...
ben kendime güvenemediğimden turşu kurla yapıyorum hep turşularımı bu tarif yapabilirim gibi geldi :) umarım becerebilirim .

Gülhan Miray dedi ki...

canım çektiii:)

emresra dedi ki...

Harika görünüyor, annemle bizde geçen akşam yapmıştık fakat bir tek beyaz lahanayı havuç ile süsledik, bir dahakine sizin malzemelerinizi liste yapıp oyle yapıcam :)

SELİN ♥ Lezzet Günlüğüm dedi ki...

Merhaba canım, kıtır kıtır yerim ben o lahana turşusunu, hiç dayanamam :)

Recep Altun; dedi ki...

Merhabalar,

Fıkranıza ne deyim, karışık turşunuza ne deyim, ben en iyisi hiçbir şey demeden geri durayım. Ne olur, ne olmaz!..

Herşey çok güzeldi. Elinize, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.

Selam ve dualarımla.

Adsız dedi ki...

mimlendiniz efenim :) beklerim

Burcu A. dedi ki...

Yazılarınızı beğenerek okuyorum bu sefer ki deçok güzeldi. Turşuya gelince bayılırım :) ama hiç yapmayı denemedim. Tarifinizi aldım ama evde benden başka turşu sever yok. Anneme yaptırayım bari orada yerim gittikçe :)

Derya Sezgin dedi ki...

Kuzummmmmmm günaydınnn banner olarak değil resim olarak eklemişsin benim sana dediğim gibi sağ tarafa çekiliş duyurunun altına eklermisin:)))20 Kasıma kadar kalsın senin bloğunun izleyicisi çok ya maşallah sponsor orada görünmesini istiyor:)
Benim çekiliş yazımdaki banner kodunu
kopyala gadget ekleme'den html javascripti aç oraya kopyala kaydet bu kadar öptüm:)))

PASTA KÖŞESİ dedi ki...

yine yeniden güzel bir yazı :)
turşu çabucak biter tabi benim ekrandan bile uzanasım gelmişken ellerine sağlık ablacım:)

Adsız dedi ki...

You really makе it seem so easy with yοur presentаtion but I find this matter tο
be аctually sοmething which I think I
would nеveг understanԁ.
It seems too complicated anԁ extremеlу broad foг me.
I'm looking forward for your next post, I'll trу tо gеt the hаng of it!


Stop by my pagе :: SEOPressor V5 review

Nursevin Sönmez dedi ki...

YİNE DAYANAMADIM YEDİM. :) Ama bana dokunuyor. çok güzeldi ne yapayımm.